Batik Yıkama

Batik Yıkama

Batik yıkamanın en bilinen ve en büyük özelliği her türlü kumaşa uygulanabilir durumda olmasıdır. Bağlama batiğin uygulanışı temel de aynı olup meydana çıkan değişik desenler tamamen düğün ve bağlama şekilleriyle ilişkilendirilerek batik yıkama gerçekleştirilmektedir. Dikili ürün üzerine attığımız düğümlerin ve bağlamaların yerleri ve biçimleri değiştikçe ortaya değişik desenler uygulamadan sonra daha net ortaya çıkmaktadır. Ürünler bağlama için çeşitli nitelik ve kalınlıkta bağlardan yararlanılarak işlemler yapılmaktadır. Modeller belirlendikten sonra istenilen şekilde ve renkte boyama işlemi yapılır hemen sonrasında ise yıkama ve fikse işlemine geçilerek uygulaması sırasıyla gerçekleşmektedir.

Yıkama işlemi bittikten sonra düğümler ve bağlamalar çözülerek ürünün kurumaya alınarak kuruması beklenmektedir. Ürün kuruduktan sonra tekrar değişik bağlamalar yaparak aynı işlemler değişik renkler için tekrar uygulanarak batik yıkama işlemi yapılarak işlem gerçekleşmiş olmaktadır. Kirli yağlı batik yıkama uygulaması ise ürün üzerindeki pamuk ve polyester gibi elyafların hepsinin aynı anda boyandığını ifade etmektedir. Ayrıca oldukça ekolojik ve çevre dostu bir uygulama olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Uygulama gerçekleştirilirken boyanacak ürünler üzerinde optik apre kalıntısı asla olmaması gerektiğini ve eğer bu şekilde batik yıkama yapılırsa sağlıksız sonuçlar doğuracağını belirtmek isteriz. Başlangıçta sıra dışı bir model gibi görünen kirli yağlı batik yıkama ürünleri günümüzde parça boyalı gruplarında en çok tercih edilen hazır giyim ürünleri arasında yerini aldığını arz ve talepler doğrultusunda ortaya çıkmış bulunmaktadır. Üründe istenen rengi elde edebilmek için son derece titiz numune çalışmaları sayesinde batik yıkama işlemleri günümüzün son teknoloji uygulanarak gerçekleştirilmektedir.

Batik yıkama işleminde mamulün beyaz kalması istenen kısımlarının bağlanarak ya da kapatılıp boyanmayacak hale getirilerek boyar madde banyosuna atılması ve sonrasında bağlanan ya da kapatılan yerlerin açılmasıyla değişik efektli desen elde edilmesi şeklinde yapılan özel yıkama tekniğine batik yıkama tekniği adı verilmiştir. Ürün kuruduktan sonra tekrar değişik bağlamalar yaparak aynı işlemler değişik renkler için tekrar uygulanarak işlem gerçekleşmiş olmaktadır. Kirli yağlı batik uygulaması ise ürün üzerindeki pamuk ve polyester gibi elyafların hepsinin aynı anda boyandığını ifade etmektedir.

WhatsApp Destek

0549 550 82 41

Whatsapp üzerinden yetkili ekibimizden destek alabilirsiniz.

Teklif ve Detaylı Bilgi :

Ürünler ilgili bilgi ve teklif almak için  formu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz

Translate »